Föreningar

Servicepunkten Edefors

Alla frågor är välkomna!

Edeforsbygden har ett rikt föreningsliv. Här hittar Du våra föreningar, kontaktuppgifter till dem och länkar till hemsidor.

Bodens Gymnastikklubb

Annika Berggren

Edeforsvägen 67

960 24 Harads

070-231 31 71

bodensgk@post.gymnastik.se

www.bodensgymnastikklubb.se


Bodträskfors Allaktivitetsförening

Eddie Lind

Flottningsvägen 10

960 24 Harads

070-340 55 64

eddie.lind@gmail.com


Bykraft

Kent Lindvall

Nygårdsvägen 22

960 24 Harads

070-663 21 34

kent@treehotel.se


Edefors Hembygdsförening

Anders Johansson

Nygårdsvägen 3

960 24 Harads

0928-104 42, 070-533 55 69

nygardsvagen@telia.com

www.edefors.se


Edeforsrådet

Bo Jakobsson

Övre Svartlå 101

961 98 Boden

0928-402 88, 070-590 41 17

bosse@landsnora.a.se


Edefors MB Harads - Flygsport

Nils-Tage Långström

Södra Harads 25

960 24 Harads

0928-200 54, 070-695 68 97

nils-tage.l@telia.com


Edefors Skoterförening

Johan Sandling

Betsvägen 5

960 24 Harads

0928-100 07, 070-640 45 96

haradsif@telia.com


EDEK, Edeforsbygdens ekonomiska förening

Edeborgsvägen 1

960 24 Harads

Elve Öhrvall

076-805 60 88

edek.kansli@telia.com

elve.ohrvall@gmail.com


EdekUng

Edeborgsvägen 1

960 24 Harads

Agnes Midbjer

073-081 25 68

agnosmidbjer@hotmail.com


Forsnäs/Norrheds Bygdegårdsförening

Bengt-Göran Gustavsson

Forsnäs 30

960 24 Harads

070-368 02 76

bege48@gmail.com


Harads Byaförening

Berthel Viklund

Åminne 4

960 24 Harads

070-557 81 50

haradsbya@gmail.com

anki.viklund@telia.com

berthel.w@telia.com


Harads bys Samfällighetsförening

Nils-Göran Henriksson

Tempelbacken 1

960 24 Harads

0928-104 54, 070-668 35 78

chatarina.henriksson@gmail.com


Harads Föreläsningsförening

Anita Palmgren

Kamrumvägen 11

960 24 Harads

070-313 69 31

kamrumv11@gmail.com


Harads IF

Kamrumvägen 15

960 24 Harads

Karin Sandling

070-631 05 36

haradsif@telia.com

www.laget.se/haradsif


Harads Missionsförsamling

Nils-Göran Henriksson

Tempelbacken 1

960 24 Harads

0928-104 54, 070-668 35 78

chatarina.henriksson@gmail.com

seved@seved.net

www.kyrktorget.se/missionskyrkan.harads


HaradsRevyn

Jonas Nyström

Edeforsvägen 47

960 24 Harads

073-836 83 77

j_onas@hotmail.com


IOGT

Eva-Britt Larsson

Skomakarvägen 8

960 24 Harads

0928-102 28

070-340 02 28

evabritt1.larsson@gmail.com


Lakaträsk Byalag

Marianne Hansson

Forskarvägen 22 B

977 53 Luleå

070-325 58 79

hedde_42@hotmail.com


Mårdsel Byaförening

Dan Eriksson

Hallonstigen 15

974 52 Luleå

0920-665 90


PRO Harads

Lennart Lindgren

Edeforsvägen 49

960 24 Harads

070-264 69 73

lennart.e.lindgren@telia.com

www.pro.se/harads


Rockföreningen Svartlå

Urban Nyström

Övre Svartlå 301

961 98 Boden

0928-400 06, 070-603 16 00

smedja.regin@gmail.com


Rödingsträsks Intresseförening

Agneta Silversparf

Garnisionsgatan 55

961 36 Boden

0921-512 93

silversparf@gmail.com

www.silbonah.se


Sandträsk/Gransjö Byagemenskap

Mikael Väätti

Sandträsk 121

961 92 Boden

070-572 74 96

mvaatti@hotmail.com

www.sandtrask.se


Sandträsk Jakt & Fiske

Per-Erik Nilsson

Sandträsk 7

961 92 Boden

0921-231 13

www.sandtrask.se


Sandträsk Sportklubb

Ingvar Jonsson

Nybyn 122

961 92 Boden

0921-47 40 02, 070-322 09 29

Ingvar@sandtrask.se

www.sandtrask.se


Snesuddens Hembygdsförening

Ines Nilsson

Snesudden 646

960 32 Snesudden

0928-510 64


SSEK (Svartlå Sandträsk Ekonomiska förening)

Urban Nyström

Övre Svartlå 301

961 98 Boden

0928-400 06

070-603 16 00

smedja.regin@gmail.com


Storsands Byaförening

Ulla Hedberg

Storsand 29

960 24 Harads

070-339 93 59

ulla.hedberg@gmail.com


Styrkeklubben

Harads IF

Kamrumvägen 15

960 24 Harads

Karin Sandling

070-631 05 36

haradsif@telia.com

www.laget.se/haradsif


Svartlå Byaförening

Kaare Enbom

Övre Svartlå 1

961 98 Boden

070-590 50 92

info@svartla.se

www.svartla.se


Svartlå Dialektgrupp

Maj-Gudrun Nilsson

Övre Svartlå 209

961 98 Boden

0928-400 08


Svartlå IK

Peter Nilsson

Övre Svartlå 72

961 98 Boden

070-600 52 57

lpnilsson@telia.com


Svartlå Missionsförsamling

Övre Svartlå 304

961 98 Boden

Robert Nilsson

0928-401 06, 070-663 21 92


Svartlå Samfällighetsförening/Skifteslaget

Magnus Bergdahl

Övre Svartlå 314

961 98 Boden

070-264 40 78

magnus.b@home.se

Bokning Bagarstugan Svartlå

Margit Bergdahl

0928-400 01


Svartlå Skoterförening

Per-Arne Hansson

Nedre Svartlå 8

961 98 Boden

070-379 51 65


Svartlågans Multisport

Johannes Winroth

Fikonstigen 18

961 48 Boden

slms@hotmail.se


Södra Harads Byaförening

Marie Nilsson

Betsvägen 11

960 24 Harads

070-543 85 21

marie.nilsson@scander.com


Älvgårdarnas Byaförening

Tommy Dahlqvist

Åkerby 44

961 95 Boden

tommydalle@hotmail.com