Föreningar

Edeforsbygden har ett rikt föreningsliv. Här hittar Du våra föreningar, kontaktuppgifter till dem och länkar till hemsidor.

Bodens Gymnastikklubb

Annika Berggren

Edeforsvägen 67

960 24 Harads

070-231 31 71
bodensgymnastikklubb@gmail.com

www.bodensgymnastikklubb.se


Bodträskfors Allaktivitetsförening

Eddie Lind

Flottningsvägen 10

960 24 Harads

070-340 55 64

eddie.lind@gmail.com


Bykraft

Kent Lindvall

Nygårdsvägen 22

960 24 Harads

070-663 21 34

kent@treehotel.se


Edefors Akademien

Mikael Midbjer

Radhusvägen 56
960 24 Harads
070-638 74 97
midbjer@gmail.com
www.edeforsakademien.se


Edefors Hembygdsförening

Fred Gustafsson

Åkerby 59

961 95 Boden

fred_gustafsson@telia.com

www.edefors.se


Edefors MB Harads - Flygsport

Nils-Tage Långström

Södra Harads 25

960 24 Harads

0928-200 54, 070-695 68 97

nils-tage.l@telia.com


Edefors Skoterförening

Johan Sandling

Nygårdsvägen 8

960 24 Harads

072-452 64 88

haradsif@telia.com


EDEK, Edeforsbygdens ekonomiska förening

Edeborgsvägen 1

960 24 Harads

Britta Jonsson Lindvall

070-572 77 52

edek.kansli@telia.com


EdekUng

Edeborgsvägen 1

960 24 Harads

Agnes Midbjer

073-081 25 68

agnosmidbjer@hotmail.com


Forsnäs/Norrheds Bygdegårdsförening

Bengt-Göran Gustavsson

Forsnäs 30

960 24 Harads

070-368 02 76

bege48@gmail.com


Harads Byaförening

Berthel Viklund

Åminne 4

960 24 Harads

070-557 81 50

haradsbya@gmail.com

anki.viklund@telia.com

berthel.w@telia.com


Harads bys Samfällighetsförening

Nils-Göran Henriksson

Tempelbacken 1

960 24 Harads

0928-104 54, 070-668 35 78

chatarina.henriksson@gmail.com


Harads Föreläsningsförening
Elve Öhrvall

Nygårdsvägen 2

960 24 Harads

076-805 60 88

elve.ohrvall@gmail.com


Harads IF

Kamrumvägen 15

960 24 Harads

Karin Sandling

070-631 05 36

haradsif@telia.com

www.laget.se/haradsif


Harads Missionsförsamling

Nils-Göran Henriksson

Tempelbacken 1

960 24 Harads

0928-104 54, 070-668 35 78

chatarina.henriksson@gmail.com

seved@seved.net

www.kyrktorget.se/missionskyrkan.harads


HaradsRevyn

Jonas Nyström

Edeforsvägen 47

960 24 Harads

073-836 83 77

j_onas@hotmail.com


IOGT

Eva-Britt Larsson

Skomakarvägen 8

960 24 Harads

0928-102 28

070-340 02 28

evabritt1.larsson@gmail.com


Lakaträsk Byalag

Marianne Hansson

Forskarvägen 22 B

977 53 Luleå

070-325 58 79

hedde_42@hotmail.com


Mårdsels Hembygdsförening

Helén Eriksson

Slevvägen 8

961 42 Boden

076-782 14 56

iheleneriksson@gmail.com


PRO Harads

Lennart Lindgren

Edeforsvägen 49

960 24 Harads

070-264 69 73

lennart.e.lindgren@telia.com

www.pro.se/harads


Rockföreningen Svartlå

Urban Nyström

Övre Svartlå 301

961 98 Boden

0928-400 06, 070-603 16 00

smedja.regin@gmail.com


Rödingsträsks Intresseförening

Agneta Silversparf

Garnisionsgatan 55

961 36 Boden

0921-512 93

silversparf@gmail.com

www.silbonah.se


Sandträsk/Gransjö Byagemenskap

Mikael Väätti

Sandträsk 121

961 92 Boden

070-572 74 96

mvaatti@hotmail.com

www.sandtrask.se


Sandträsk Jakt & Fiske

Per-Erik Nilsson

Sandträsk 7

961 92 Boden

0921-231 13, 076-231 40 96

www.sandtrask.se


Sandträsk Sportklubb

Ingvar Jonsson

Nybyn 122

961 92 Boden

0921-47 40 02, 070-322 09 29

Ingvar@sandtrask.se

www.sandtrask.se


Snesuddens Hembygdsförening

Ines Nilsson

Snesudden 646

960 32 Snesudden

0928-510 64


SSEK (Svartlå Sandträsk Ekonomiska förening)

Urban Nyström

Övre Svartlå 301

961 98 Boden

0928-400 06

070-603 16 00

smedja.regin@gmail.com


Storsands Byaförening

Ulla Hedberg

Storsand 29

960 24 Harads

070-339 93 59

ulla.hedberg@gmail.com


Svartlå Byaförening

Ingemar Karlsson

Övre Svartlå 416

961 98 Boden

070-207 60 48

info@svartla.se
ingemar.416@gmail.com

www.svartla.se


Svartlå Dialektgrupp

Christina Sandberg
Övre Svartlå 301  
961 98 Boden
073-822 29 74
cisen.sandberg@gmail.com


Svartlå IK

Peter Nilsson

Övre Svartlå 72

961 98 Boden

070-600 52 57

lpnilsson@telia.com


Svartlå Missionsförsamling

Övre Svartlå 304

961 98 Boden

Robert Nilsson

0928-401 06, 070-663 21 92
korn@gmail.com


Svartlå Samfällighetsförening/Skifteslaget

Magnus Bergdahl

Övre Svartlå 314

961 98 Boden

070-264 40 78

magnus.b@home.se

Bokning Bagarstugan Svartlå

Margit Bergdahl

0928-400 01


Svartlå Skoterklubb

Per-Arne Hansson

Nedre Svartlå 8

961 98 Boden

070-379 51 65
p_ah@hotmail.com


Svartlågans Multisport

Johannes Winroth

Fikonstigen 18

961 48 Boden

slms@hotmail.se


Södra Harads Byaförening

Marie Nilsson

Betsvägen 11

960 24 Harads

070-543 85 21

marie.nilsson@scander.com


Älvgårdarnas Byaförening

Tommy Dahlqvist

Åkerby 44

961 95 Boden

tommydalle@hotmail.com